Praca nad sobą

Istota ludzka z jakiegoś powodu posiada zdolność obserwowania samej siebie. Może np. nie tylko przeżywać swoje emocje, ale może je obserwować, nazywać, wyrażać lub blokować. Może obserwować swoje zachowania, ale też analizować swoje myśli, oceniać własne plany. Może prowadzić swój wewnętrzny dialog, który nie jest objawem choroby psychicznej, a wręcz przeciwnie coraz większego zdrowia i coraz wyższej świadomości.

Pracę nad sobą można rozpocząć w dowolnym momencie. Wystarczy uzyskać motywację do zmiany stylu życia, doskonalenia swoich umiejętności i kompetencji. Pomaga w budowaniu motywacji zrobienie listy tego czego nie chcę w swoim życiu.

Nie trzeba czekać na kryzys, by rozpocząć pozytywne zmiany w swoich przekonaniach, postawach i zachowaniach.

Często tak jest, że przekonania, które kształtują nasze postawy i zachowania nie koniecznie są nasze, a nieraz są przeciwko nam, jak to często bywa przekazywane w rodzinnych systemach kontroli czy też fałszywego wstydu, pokoleniowym błędnym kole przemocy.

Bywa, że do rewizji własnego życia zmusza nas nadmiar problemów, kiedy nie potrafimy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Dlaczego robię to, czego nie chcę ?
  • Dlaczego nie wiem kim jestem i czego chcę?
  • Dlaczego cierpię?

Aby zmiana mogła być pozytywna, zgodna  z predyspozycją, misją, powołaniem czy choćby sensownym życiem – trzeba w pierwszej kolejności uporządkować przekonania. Początkiem tego procesu jest refleksja nad hierarchią wartości. Trzeba uporządkować świat wartości, które świadomie przyjmuję za własne i które będą mi pomagać oceniać rzeczywistość i tę którą tworzę i tę w której przychodzi mi uczestniczyć.

Kolejnym krokiem jest katalog moich celów życiowych. Już samo tworzenie listy celów, które pragnę osiągnąć wymaga zachowania zgodności z przyjętymi wartościami.

Na tle hierarchii wartości i sprecyzowanych celów, nie trudno zauważyć, jakie moje cechy i kompetencje trzeba rozwinąć, wzmocnić i udoskonalić.

Często tak jest, że mamy wiele spraw zaniedbanych, słabo rozwiniętych, brakuje nam różnych umiejętności, ograniczają nas różne lęki, a nieraz wręcz paraliżują nas. Jednak zawsze można zrobić pół kroku do przodu. Zmieniać przyzwyczajenia, uwalniać się od wątpliwości, coraz bardziej ufać sobie. Zawsze jest wiele do zrobienia, skorygowania, doskonalenia w takich obszarach jak:

  1. Poznanie, szacunek, troska i odpowiedzialność
  2. Przekonania, postawy i zachowania
  3. Komunikacja  interpersonalna
  4. Umiejętność wyrażania emocji
  5. Empatia
  6. Utrzymywanie własnych i szanowanie cudzych granic
  7. Partnerstwo
  8. Negocjacje
  9. Kreatywność
  10. Duchowość

Nawet, jeśli nie da się wszystkiego naprawić, to można rozpocząć redukcję szkód związanych z dotychczasowym stylem życia.

Mając tę zdolność do  autorefleksji, do analizy i syntezy, spotkaj wreszcie siebie – najważniejszego człowieka na świecie i porozmawiaj ze sobą o tym wszystkim co ma wartość i co pozwoli Ci kierować swoim życiem, bezpiecznie żyć innym w kręgu Twoich oddziaływań oraz robić to czego pragniesz i cieszyć się życiem długim, zdrowym i szczęśliwym.

 

Marek Zygadlo                                                                                                                        tel. kontaktowy: 517 660 422                                                                                             email:  marekzygadlo@dobryosrodek.pl